Peter Pilinský - Kandidát na starostu Peter Pilinský - Kandidát na starostu

Volíme budúcnosť Rače

Ako majú vyzerať Rača, Krasňany, Východné a život v nich v roku 2022? Starosta Peter Pilinský sa po tretí raz uchádza o vašu priazeň v komunálnych voľbách s programom RAČA 2022. Vytváral ho pri spoločných rozhovoroch s vami, po poradách s odborníkmi a s prihliadnutím na volanie rodákov po zachovaní tradičných hodnôt komunít tak, ako sa formovali po dlhé roky.

Peter Pilinský oznámil zásadné rozhodnutie pred jesennými voľbami

Starosta Peter Pilinský (45) absolvoval v závere minulého roka operáciu a následnú rehabilitáciu. Akonáhle sa dostal opäť do pracovného nasadenia, avizuje na rok 2018 množstvo ďalších rozvojových projektov a plánov na vylepšenie života ľudí v mestskej časti. To však nie je všetko – ako prvý z potenciálnych kandidátov oznámil svoje rozhodnutie v súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami.

So slovami, že sa nikdy nevzdá šance robiť pre Raču, oznámil v predstihu svoju kandidatúru. Tento krok je o to odvážnejší a prekvapujúcejší, že po novembrových voľbách do BSK sa nemôže považovať za favorita na víťazstvo. Ak by sa mu to však napokon podarilo, bol by prvým rodeným Račanom, ktorý viedol mestskú časť v 3 po sebe idúcich volebných obdobiach!

Po prvý raz sa stal starostom na jeseň v roku 2010, keď uspel v súboji s úradujúcim starostom Jánom Zvonárom. Svoj post o štyri roky neskôr obhájil s výrazným náskokom 1965 resp. 3257 hlasov pred Drotovánom a Veselskou (výsledky tu).

Po operácii sa už cítite vo forme?

V druhej polovici roka ma obmedzoval zdravotný problém, ktorý si v decembri vyžiadal operačný zákrok a hospitalizáciu. Bolo to nepríjemné, moje možnosti športovať a absolvovať fyzickú námahu boli obmedzené, čo ma dosť frustrovalo. Teraz je už všetko v poriadku, pravidelne chodím s trénerom do posilňovne a celkovo sa cítim oveľa lepšie. Mám chuť do práce – v roku 2018 nás čaká množstvo zaujímavých projektov.

Ktoré máte na mysli?

Predovšetkým plánovanú výstavbu Materskej školy na Novohorskej! Škôlky a školy boli vždy moja srdcovka a je to vari aj vidieť. Takmer všetky máme kompletne prerobené, zväčšené a navyše zateplené, čo nám vďaka zníženej energetickej náročnosti umožňuje každoročne šetriť tisíce eur z daní Račanov. Po dostavaní Novohorskej budú uspokojené nároky každého rodiča na umiestnenie jeho dieťaťa do školy či škôlky, čo je v Bratislave skôr rarita ako pravidlo.

Čo chystáte pre vodičov a cestujúcich v oblasti dopravy?

Najvýznamnejšou investíciou v réžii magistrátu, ktorú sme ako mestskí poslanci presadili v rámci priorít pre Raču, bude vybudovanie bezpečnej okružnej križovatky pri tržnici na Rustaveliho, Detvianskej a Kubačovej ulici. Projekt sa pripravuje vyše 8 rokov, keďže súvisí s preložením množstva infraštruktúry a tiež s komplikovanými majetkoprávnymi vzťahmi. Po dokončení však bude premávka v tejto strategickej časti Rače plynulejšia a najmä bezpečnejšia. Okrem toho máme vyčlenené peniaze na opravu množstva chodníkov, komunikácie Pri Vinohradoch, s Dopravným podnikom riešime nasadenie čo najmodernejších autobusov v našej lokalite a tiež sa dobre vyvíjajú rokovania, aby električka číslo 7 chodila až na Komisárky nielen v rannej, ale aj popoludňajšej špičke (Aktualizácia: medzičasom sa zmena grafikonu zrealizovala).

Peter Pilinský oznámil, že bude kandidovať za starostu Rače.

Peter Pilinský oznámil, že bude kandidovať za starostu Rače.

Ako je na tom projekt revitalizácie športového areálu na ZŠ Tbiliská?

Vážim si názor každého odborníka ku technickým riešeniam. Projekt revitalizácie vypracovali profesionáli, ktorí sa tejto problematike dlhodobo venujú. Vznikla určitá polemika o technických riešeniach futbalovej plochy, ale som rád, že už je to vydiskutované. V záujme ľudí, ktorí si chcú v novom areáli čo najskôr zašportovať, ako aj školákov, ktorí budú mať hodiny telesnej výchovy na najmodernejších povrchoch, budeme v projekte po určitých úpravách pokračovať, akurát s miernym časovým oneskorením. Vybuduje sa nový bežecký okruh, hokejbalová plocha, inštalujeme osvetlenie, nové herné prvky. Nanovo sa urobí futbalové ihrisko s umelým trávnikom najnovšej generácie, ktoré budú môcť využívať aj malí hráči z našich klubov FK Rača a ŠK Krasňany. Za čo sa inde platí drahý prenájom budú mať Račania k dispozícii zdarma!

Podarí sa partii okolo Ľuba Višňovského začať s výstavbou LBG Arény?

Verím, že najťažšiu fázu už majú za sebou. Vydali sme im kľúčové územné rozhodnutie. Ale ide o komplikovaný a finančne náročný projekt, ktorý si vyžaduje aj množstvo administratívnych procesov s rôznymi inštitúciami.. Za našu mestskú časť môžem povedať, že sa snažíme vyjsť stavebníkovi v medziach zákona čo najviac v ústrety. Osobne považujem LBG Arénu za najvýznamnejší verejnoprospešný projekt na území Rače za posledné desaťročia! Zámer podporiť tento – pre bratislavské pomery – unikátny aj ekologický športový komplex vyjadrilo na stretnutí u primátora Iva Nesrovnala aj vedenie mesta. Som si istý, že aj tí, čo hádzali projektu polená pod nohy, ocenia po otvorení jeho prínos a radi si prídu zaplávať, zakorčuľovať či zacvičiť.

LBG Aréna už spustila záverečnú fázu povolení pred výstavbou.

LBG Aréna už spustila záverečnú fázu povolení pred výstavbou.

Podobne to bolo aj pri projekte Fitcentra W.M. Vaši politickí oponenti kritizovali, že ste predali na fitcentrum obecný pozemok. Spisovali petície, strašili ľudí z okolia…

Taká je odvrátená strana politiky. Moji súperi využívajú strach ľudí z nových vecí a ťažia z toho v prospech vlastných politických ambícií. Každý dnes môže posúdiť sám, že nič z obáv sa nenaplnilo! Dokonca tí, čo podpísali petíciu, sa mi ospravedlňujú, že vtedy pochybovali. Teraz fitcentrum využívajú stovky ľudí, ktorí chcú robiť niečo pre svoje zdravie. Bol som vždy presvedčený o správnosti tohoto rozhodnutia a ukázalo sa – podobne ako ďalšie – ako správne. Navyše sa nám po odchode fitcentra uvoľnili priestory škôlky na Gelnickej na rozšírenie o ďalšie triedy.

Aj v prípade hroziacej výstavby na Hagarovej ste bojovali za ľudí z Krasňan, aby mesto dalo developerovi na výmenu iný pozemok a on nestaval budovu v strede sídliska.

Dnes už si ľudia nepamätajú, ako sa báli o kvalitu svojho bývania, spisovali petície. Ako tvrdo sme museli bojovať proti všetkým, aj poslancovi Michalovi Drotovánovi, ktorý so zámenou nesúhlasili a označovali ju za nevýhodnú (viac tu)… Ak by sme prehrali a vyšiel plán našich odporcov, dnes je tam tá budova, na to dám krk.

Žiaľ, s parkom na Radničnom námestí to takto dobre nedopadlo…

Model bol rovnaký ako na Hagarovej: Developer nám ponúkal pozemok aj s vybudovaním parku, ale chcel od nás iné parcely porovnateľnej výmery. Tie, čo sú pod jeho bytovkami a dovtedy ich mal len v prenájme. Darmo som ľudí presviedčal, aby zámenu podporili a nenechali sa vtiahnuť do politikárčenia (viac tu). Jedine navrhovaná zámena nám totiž dávala možnosť získať kontrolu nad kľúčovým pozemkom a zastaviť hroziacu výstavbu Zvonárom povolenej budovy. Pár aktivistov v spojení s poslancami však návrh zámeny na pôde mestského zastupiteľstva zmarilo. Keď aktivisti zistili, že to celé prekombinovali a bude zle, vrhli všetky sily do dezinformačnej kampane, aby tú výstavbu prišili na tričko mne. Žiaľ, časť ľudí tomu verí a ja už nemám ambíciu ani chuť presviedčať ich o opaku.

Keď aktivisti zistili, že to celé prekombinovali a bude zle, vrhli všetky sily do dezinformačnej kampane, aby tú výstavbu prišili na tričko mne.

Opäť sa však práve títo ľudia stali obeťou manipulácie a politikárčenia – mohli mať krásny park, teraz sa pozerajú na ďalšiu budovu.

Na Radničnom námestí mohol vyrásť verejný park, jeho vybudovanie investor podmienil zámenou pozemkov. Niektorí aktivisti a poslanci zámenu zmarili a otvorili tak cestu výstavbe 8-podlažnej budovy povolenej za starostu Zvonára.

Na Radničnom námestí mohol vyrásť verejný park, jeho vybudovanie investor podmienil zámenou pozemkov. Niektorí aktivisti a poslanci zámenu zmarili a otvorili tak cestu výstavbe 8-podlažnej budovy povolenej za starostu Zvonára.

V posledných voľbách do BSK ste sa stali sa poslancom župy, ale v priamom súboji s poslancom Drotovanom ste prehrali…

Nebudem sa na nič vyhovárať. Bola to pre mňa tvrdá facka a poučenie (výsledky volieb BSK tu). Pred jesennými voľbami starostu sa vzhľadom na tento výsledok nemôžem považovať za favorita. Drotovánov fanklub ho už vidí v stoličke starostu. Je to ich právo. Mňa ale práve takéto výzvy motivujú. Aj keď som išiel v roku 2010 do súboja so Zvonárom, málokto mi veril.

Drotovánov fanklub ho už vidí v stoličke starostu. Je to ich právo. Mňa ale práve takéto výzvy motivujú.

Rovnako, keď sa pred štyrmi rokmi rozbehla megakampaň Lucie Veselskej. Som pyšný na našu prácu aj výsledky. Nikdy sa nevzdám šance robiť pre Raču! Na ďalší súboj som pripravený a teším sa naň. Pôjdem do toho s pokorou, pracovitosťou a snahou dokončiť všetky projekty a sľuby. Nech sa obyvatelia Rače, Krasňan a Východného rozhodnú, či chcú reálnu politiku a výsledky, alebo kritiku, prázdne reči a naivné riešenia.

Čo vás zaujalo na výsledkoch volieb do zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja?

Potešilo ma, že mobilizácia Račanov zabrala a máme vďaka tomu dve miesta v krajskom parlamente. Verím, že to po piatich rokoch bude na výsledkoch vidno. Mojou prioritou budú opravy stredných škôl na našom území, podpora športových, dopravných, kultúrnych a sociálnych projektov a tiež vinohradníckych tradícií. Napokon, župan Juraj Droba chodil na Gymnázium Hubeného, kde sme sa aj spoznali, a teda dokáže posúdiť nevyhnutnosť investícií prinajmenšom do tejto školy. Dobrý výsledok vo voľbách dosiahol Ján Polakovič, štandardný je počet hlasov pre Rasťa Žitného, ktorý skončil ako tretí najlepší račiansky kandidát. Naopak, nečakal som tak málo hlasov pre Luknárovú a Pajdlhausera. Ukázalo sa, že ich konfrontačná politika, ktorá Rači prináša iba rozbroje, ľudí neoslovuje tak, ako by sami očakávali.

Predpokladáte, že sa ešte pred voľbami objavia nejaké nové mená na račianskej politickej scéne?

Zachytil som, že viacerí rodení Račania a súčasní poslanci už nemajú chuť ďalej kandidovať. Je to vážny problém, pretože ich miesta budú chcieť zaujať rôzni „spasitelia“, ktorých ľudia poznajú len podľa silných rečí na Facebooku. Verím, že sa do zastupiteľstva bude hlásiť čo najviac slušných, pracovitých, okolím uznávaných a triezvo uvažujúcich Račanov, Krasňančanov či Rendezákov, ktorí majú historickú skúsenosť s touto lokalitou, vyrastali tu a dokážu za svoju rodnú obec konštruktívne pracovať. Všetkých takýchto ľudí chcem vyzvať, aby to v miestnej komunálnej politike skúsili – možno práve od nich závisí, kam sa bude Rača uberať a kto ju ovládne.

Peter Pilinský vyhral voľby v Rači v rokoch 2010 a 2014. Podarí sa mu to aj do tretice ako prvému rodenému Račanovi?

Peter Pilinský vyhral voľby v Rači v rokoch 2010 a 2014. Podarí sa mu to aj do tretice ako prvému rodenému Račanovi?

Prečo podporiť Petra Pilinského?

Peter má jasný plán, ako má vyzerať Rača

Pred voľbami budú zo všetkých strán zaznievať otrepané politické gestá. Peter Pilinský je praktický človek. Víziou pre rok 2022 ponúka jasné, zrozumiteľné a realizovateľné projekty pre lepšiu Raču, Krasňany a Východné.

PROGRAM RAČA 2022

Peter má skúsenosti ako 2-násobný starosta

Dokázal, že je dobrý gazda aj manažér

V rokoch 2010-2018 zažila mestská časť obdobie nevídaného rozvoja. Zrevitalizovala verejné priestranstvá, budovy škôl a škôlok, vybudovala nové zariadenia. Pilinský a jeho tím dokázali, že vedia dobre manažovať projekty a gazdovať so spoločným majetkom!

ZISTIŤ VIAC O PETROVI

Peter má skúsenosti ako 2-násobný starosta

Má za sebou odborný tím a spája patriotov

Spravovanie obce nie je žiadna teoretická disciplína, ale dennodenná práca s ľuďmi. Peter Pilinský má vybudovaný a vyskúšaný tím profesionálov na verejnú správu na čele s pani prednostkou. Ako rodený Račan sa dennodenne stretáva s odborníkmi a rešpektovanými osobnosťami, s ktorými konzultuje ďalšie kroky.

Aké výzvy nás čakajú do roku 2022?

Peter Pilinský

Po ôsmich rokoch venovaných budovaniu a obnove vitálnych funkcií našej mestskej časti prichádza čas, aby sme si spolu Raču ešte viac užili. Sústredíme sa na nové projekty pre životné prostredie, voľný čas, šport, dopravu. Na rad sa dostane aj ďalšia fáza revitalizácie historických objektov v našej mestskej časti. Tiež bude treba zaviesť systém rezidenčného parkovania, ktorý uprednostní ľudí s trvalým pobytom pred cezpoľnými!

Stretnime sa spolu v Rači

Peter má skúsenosti ako 2-násobný starosta

Vinobranie 2018

Na vinobraní sa mi najviac páči to, že na jednom mieste stretnem množstvo kamarátov a známych. Je to šanca prehodiť pár slov o tom, ako sa darí v práci, rodine a či slúži zdravie. Tento rok máme vinobranie od piatka 14. do nedele 16. septembra. Neváhajte sa prihovoriť mi aj keď sa ešte nepoznáme, rád sa zoznámim pri dobrom občerstvení či medzi vystúpeniami známych spevákov.

FACEBOOK

Peter má skúsenosti ako 2-násobný starosta

Zápasy FK Rača

K nedeľným dopoludniam patrí okrem omše aj futbal. Snažím sa prísť do areálu FK Rača na Černockého ulici vždy, keď mi to čas dovolí. Dávam do pozornosti, že naši mladí futbnalisti po prvý raz v histórii postúpili do II. ligy! Určite si pár ich zápasov prídem pozrieť. Program mladšieho a staršieho dorastu nájdete tu:

ROZPIS ZÁPASOV

Máte vlastný nápad? Chcete byť informovaný?