Peter Pilinský - Kandidát na starostu Peter Pilinský - Kandidát na starostu

Volíme budúcnosť Rače

Ako majú vyzerať Rača, Krasňany, Východné a život v nich v roku 2022? Starosta Peter Pilinský sa po tretí raz uchádza o vašu priazeň v komunálnych voľbách s programom RAČA 2022. Vytváral ho pri spoločných rozhovoroch s vami, po poradách s odborníkmi a s prihliadnutím na volanie rodákov po zachovaní tradičných hodnôt komunít tak, ako sa formovali po dlhé roky.

Kto je starosta Peter Pilinský?

Peter Pilinský

Po ôsmich rokoch venovaných obnove vitálnych funkcií obce zo stránky organizácie a tiež dobehnutiu dlhov z minulosti, akými boli rekonštrukcia a dobudovanie škôl a škôlok, stacionára pre seniorov alebo revitalizácie verejných priestorov v amfiteátri Knižkova dolina či na Karpatskom námestí, prišiel čas užiť si Raču naplno. Vďaka rozhodnutiam realizovaným v minulosti dnes môžeme povedať, že budúcnosť našej mestskej časti bude zameraná na to, aby sa nám v nej lepšie žilo, pracovalo, športovalo, vychovávali deti a v príjemnom, žičlivom prostredí sa užívala aj jeseň života.

Odkiaľ prichádza

Keď v roku 1975 držal školník Štefan Bednarič na dvore Základnej deväťročnej školy na Čachtickej ulici svojho vnuka Petra Pilinského, syna Vlasty Pilinskej, rodenej Bednaričovej, nemohol tušiť, že chlapec sa raz stane starostom Rače. V minulosti bolo viacero Bednaričovcov na čele dediny ešte pred jej pripojením k veľkej Bratislave.

Peter so starším bratom Igorom vyrastali v paneláku na Úžinách so všetkým, čo v 80. a 90. rokoch k životu v Rači patrilo – s futbalom v drese Lokomotívy Rača, s čundrami v lesoch Malých Karpát, hokejovými zápasmi na sídlisku aj s letnými brigádami vo vinohradoch. Obaja vyštudovali vysoké školy. Na prahu dospelosti prišli o otca. Zomrel po prvom dni strávenom na vytúženom dôchodku…

Peter po ukončení gymnázia na Hubeného a po vyštudovaní Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského pracoval na ministerstve životného prostredia. Odtiaľ bolo veľmi blízko ku komunite bratislavských ochranárov prírody (tam sa spoznal aj s Tomášom Hulíkom), z ktorých postupne rástli kapacity a rešpektované osobnosti v prostredí ekológov a ochranárov. Aj na naliehanie ďalších ľudí z tejto komunity sa rozhodol vstúpiť do Strany zelených, kde bolo jeho víziou zjednotenie ochranárskych združení a tým aj získanie strešnej politickej sily pre všetky ekologické hnutia. Peter Pilinský sa ocitol cez ekológiu v politike, hoci to nikdy nebolo jeho životným cieľom. Cez Stranu zelených a cez presadzovanie zelenej politiky sa rozhodol vstúpiť aj na komunálnu scénu v Rači.

Prvýkrát zasadol do poslaneckej lavice v roku 2006 za starostovania Jána Zvonára. Veľmi rýchlo pochopil, že s týmto štýlom vedenia obce sa nemôže stotožniť, a preto sa rozhodol kandidovať vo voľbách 2010 na starostu mestskej časti. Napriek pôvodne prisľúbenej podpore viacerých pravicových strán ostal v boji proti Zvonárovi osamotený, iba s hŕstkou sympatizantov. Voľby však vyhral s náskokom 1700 hlasov.

ZOBRAZIŤ VIAC

Prvé volebné obdobie

Dalo by sa možno charakterizovať ako učenie za pochodu. Nešlo len o zistenia, s akými okliešteným právomocami a, naopak, pri striktných pravidlách transparentnosti či obstarávania funguje samospráva, ale aj o to, že v politike je váš dnešný spojenec už o pár dní vaším úhlavným odporcom.

V rokoch 2010 – 2014 sa úradu pod vedením Petra Pilinského a prednostky Jany Peškovej podarilo získať z eurofondov a výziev milióny eur, ktoré sa použili na spustenie procesu systematickej a komplexnej rekonštrukcie a dostavby materských a základných škôl v Rači, Krasňanoch aj na Východnom, vybudovanie stacionára pre seniorov, opravu amfiteátra v Knižkovej doline, vybudovanie najdlhšej cyklotrasy v Bratislave JuRaVa či na revitalizáciu Karpatského námestia.
Zároveň sa podarilo vyriešiť toxické dlhy z minulosti – tie, kde už existovali právoplatné rozhodnutia súdov, vyplatili, v ďalších sa za pomoci právnikov podarilo zažehnať hroziace miliónové sankcie za kroky ešte z čias starostov Jána Zvonára či Pavla Bielika.

Na pôde mestského zastupiteľstva sa vďaka systematickému úsiliu podarilo dosiahnuť, aby bol areál FK Rača zverený do správy mestskej časti, bola odhlasovaná aj zmluva o prenájme pozemkov na výstavbu LBG Arény a začal sa proces zámeny pozemkov na Hagarovej – výsledkom bolo zastavenie hroziacej výstavby polyfunkčného domu.

ZOBRAZIŤ VIAC

Druhé volebné obdobie

Vo voľbách v roku 2014 obhájil aj napriek nie práve najčistejšej antikampani post starostu mestskej časti s náskokom 1965 hlasov pred Michalom Drotovánom a vyše 3200 hlasov pred Luciou Veselskou. Vďaka tomu, že zostava vo vedení miestneho úradu mohla ďalej pracovať bez zemetrasení a zmien, dokončila Rača všetky rozbehnuté investičné projekty a dokonca mohla spustiť výstavbu úplne novej škôlky na Novohorskej ulici.

Kritickým bodom, kde Peter Pilinský utrpel jednu z mála prehier vo svojej funkcii, bola jeho snaha o zamedzenie výstavby jednej z budov v projekte Radničné námestie. Po tvrdých rokovaniach trvajúcich vyše dvoch rokov bola na stole dohoda s investorom. Stačilo odhlasovať v mestskom parlamente zámenu pozemkov jedna k jednej, čo by umožnilo vybudovať rozsiahly verejný park a zastaviť plány na výstavbu 8-podlažnej bytovky s povolením podpísaným za Jána Zvonára.
Žiaľ, v tomto prípade vyhrali Pilinského súperi – zámenu na pôde mestského zastupiteľstva zmarili. Výsledkom tohto boja proti developerovi je dnes 8-podlažný obytný pomník amaterizmu a naivity niektorých takzvaných aktivistov.
Napriek tejto prehre verejného záujmu zaznamenala Rača v ostatných aspektoch štyri roky charakterizované množstvom rozvojových projektov, budovaním sociálnej infraštruktúry, obnovou ciest a chodníkov, podporou vinohradníctva, zveľaďovaním verejných priestorov a najmä ukážkovým hospodárením a nakladaním s verejnými zdrojmi, ktoré v rebríčku hospodárenia samospráv ohodnotili známkou: Veľmi dobré.

ZOBRAZIŤ VIAC

Čo sme doteraz spolu dosiahli?

Voľnočasový areál s amfiteátrom v Knižkovej doline

1.
Voľnočasový areál s amfiteátrom v Knižkovej doline

Nielenže sme obnovili vyhoretý amfiteáter, ale zrekonštruovali sme celú plochu, zázemie pre účinkujúcich, vykonali sadovnícke úpravy a vybudovali bufet a klubovňu.

Základná škola Hubeného

2.
Základná škola Hubeného

Komplexná rekonštrukcia s výmenou okien, so zateplením a s realizáciou novej fasády.

Základná škola Tbiliská

3.
Základná škola Tbiliská

Komplexná rekonštrukcia vnútorných priestorov s výmenou okien, zateplením a realizáciou novej fasády.

Materská škola Barónka

4.
Materská škola Barónka

Komplexná rekonštrukcia vnútorných priestorov škôlky, nadstavba s rozšírením o 2 triedy, zateplenie, výmena okien, nová fasáda a revitalizácia školského dvora.

Aké výzvy nás čakajú do roku 2022?

Peter Pilinský

Po ôsmich rokoch venovaných budovaniu a obnove vitálnych funkcií našej mestskej časti prichádza čas, aby sme si spolu Raču ešte viac užili. Sústredíme sa na nové projekty pre životné prostredie, voľný čas, šport, dopravu. Na rad sa dostane aj ďalšia fáza revitalizácie historických objektov v našej mestskej časti. Tiež bude treba zaviesť systém rezidenčného parkovania, ktorý uprednostní ľudí s trvalým pobytom pred cezpoľnými!

Prečo podporiť Petra Pilinského?

Peter má jasný plán, ako má vyzerať Rača

Pred voľbami budú zo všetkých strán zaznievať otrepané politické gestá. Peter Pilinský je praktický človek. Víziou pre rok 2022 ponúka jasné, zrozumiteľné a realizovateľné projekty pre lepšiu Raču, Krasňany a Východné.

PROGRAM RAČA 2022

Peter má skúsenosti ako 2-násobný starosta

Dokázal, že je dobrý gazda aj manažér

V rokoch 2010-2018 zažila mestská časť obdobie nevídaného rozvoja. Zrevitalizovala verejné priestranstvá, budovy škôl a škôlok, vybudovala nové zariadenia. Pilinský a jeho tím dokázali, že vedia dobre manažovať projekty a gazdovať so spoločným majetkom!

ZISTIŤ VIAC O PETROVI

Peter má skúsenosti ako 2-násobný starosta

Má za sebou odborný tím a spája patriotov

Spravovanie obce nie je žiadna teoretická disciplína, ale dennodenná práca s ľuďmi. Peter Pilinský má vybudovaný a vyskúšaný tím profesionálov na verejnú správu na čele s pani prednostkou. Ako rodený Račan sa dennodenne stretáva s odborníkmi a rešpektovanými osobnosťami, s ktorými konzultuje ďalšie kroky.

Stretnime sa spolu v Rači

Peter má skúsenosti ako 2-násobný starosta

Vinobranie 2018

Na vinobraní sa mi najviac páči to, že na jednom mieste stretnem množstvo kamarátov a známych. Je to šanca prehodiť pár slov o tom, ako sa darí v práci, rodine a či slúži zdravie. Tento rok máme vinobranie od piatka 14. do nedele 16. septembra. Neváhajte sa prihovoriť mi aj keď sa ešte nepoznáme, rád sa zoznámim pri dobrom občerstvení či medzi vystúpeniami známych spevákov.

FACEBOOK

Peter má skúsenosti ako 2-násobný starosta

Zápasy FK Rača

K nedeľným dopoludniam patrí okrem omše aj futbal. Snažím sa prísť do areálu FK Rača na Černockého ulici vždy, keď mi to čas dovolí. Dávam do pozornosti, že naši mladí futbnalisti po prvý raz v histórii postúpili do II. ligy! Určite si pár ich zápasov prídem pozrieť. Program mladšieho a staršieho dorastu nájdete tu:

ROZPIS ZÁPASOV

Máte vlastný nápad? Chcete byť informovaný?