Peter Pilinský - Kandidát na starostu Peter Pilinský - Kandidát na starostu

Volíme budúcnosť Rače

Ako majú vyzerať Rača, Krasňany, Východné a život v nich v roku 2022? Starosta Peter Pilinský sa po tretí raz uchádza o vašu priazeň v komunálnych voľbách s programom RAČA 2022. Vytváral ho pri spoločných rozhovoroch s vami, po poradách s odborníkmi a s prihliadnutím na volanie rodákov po zachovaní tradičných hodnôt komunít tak, ako sa formovali po dlhé roky.

Vitajte na mieste, kde z kopy šrotu robia technické skvosty

Miest, kde sa stretne nadšenie dobrovoľníkov, umenie milovníkov techniky a vzťah k jedinečnej romantike železničných strojov, je na Slovensku len zopár. Jedno z nich sa nachádza v unikátnej lokalite na okraji Bratislavy. Časť Rače, ktorú domáci nazývajú Rendez a ktorá oficiálne nesie názov Východné, je z tohto pohľadu skutočným unikátom.

Názov Rendez má lokalita podľa stanice, ktorá tu vznikla ešte počas Rakúsko-Uhorska a neskôr sa transformovala na jeden z najvýznamnejších dopravných uzlov aj v bývalom Československu. Popri železnici vznikali tiež bytovky pre pracovníkov stanice.

Vitajte na mieste, kde z kopy šrotu robia technické skvosty
Vitajte na mieste, kde z kopy šrotu robia technické skvosty

V súčasnosti sa sídlisko mení, mnohí obyvatelia už ani netušia, čo boli kedysi „režinky“, ale láska k silným strojom u mnohých ostala. V areáli múzejno-dokumentačného centra ŽSR je dnes aj vyhľadávaná celoročná expozícia parných rušňov a železničnej techniky.

Vo vzájomnej symbióze tu okrem Železničného múzea SR existuje aj viacero občianskych združení, ktoré koordinujú nadšenie dobrovoľníkov a zachraňujú vzácne exponáty. Ide najmä o Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava Východ, Klub železničnej nostalgie Bratislava Východ a o OZ Vláčikovo zamerané na modelársku činnosť.

Vitajte na mieste, kde z kopy šrotu robia technické skvosty

„Tak, ako patrí vinohradníctvo k starej Rači, boli vlaky odjakživa súčasťou každodenného života na Rendezi. Takéto unikátne spojenia sa nedajú vytvoriť umelo, ale sú výsledkom dlhoročného procesu a formovania určitej komunity. To, čo dokážu chlapi a dobrovoľníci okolo železničného múzea, je niečo úžasné,“ vraví s obdivom v hlase Peter Pilinský, starosta Rače.

Podpora občianskych združení venujúcim sa opravám a záchrane historických vozňov, rušňov, drezín či lokomotív sa objavila tiež v jeho programe Rača 2022.

V areáli sa už podarilo zachrániť a spojazdniť viacero unikátov. Takým je napríklad jediná funkčná lokomotíva, ktorej palivom je ropný odpad (mazut) z roku 1943, familiárne nazývaná Mazutka. „V roku 1999 začala partia 13 nadšencov Mazutku rekonštruovať a po 12 rokoch práce ju dali do prevádzkového stavu,“ objasnil náročnosť procesu záchrany takéhoto unikátu Peter Plunár zo Železničného múzea.

Vitajte na mieste, kde z kopy šrotu robia technické skvosty

Nedávno sa zasa partia Petra Kalla z Klubu železničnej nostalgie po obnove tendra pustila do záchrany a spojazdnenia rýchlikového rušňa Mikádo. Ide o prvú medzivojnovú lokomotívu, vyrobili ju v roku 1932 vo fabrike Škoda Plzeň. „Čaká nás ešte takých šesť rokov práce,“ odhaduje predseda občianskeho združenia Peter Kallo, ako dlho potrvá desiatke nadšencov dostať mašinku na koľajnice.

Výsledky práce týchto technických „archeológov“ môže široká verejnosť pravidelne obdivovať na rôznych akciách, ktorých centrom sa viackrát do roka stáva práve Východné v mestskej časti Bratislava-Rača. Objavili sa však ako autentická kulisa napríklad aj v historickej sérii venovanej SNP s názvom Moje povstanie, kde si zahrala Celeste Buckingham.

Foto: Klub priateľov histórie železničnej dopravy, archív, Železničné múzeum SR, Klub železničnej nostalgie Bratislava Východ

Prečo podporiť Petra Pilinského?

Peter má jasný plán, ako má vyzerať Rača

Pred voľbami budú zo všetkých strán zaznievať otrepané politické gestá. Peter Pilinský je praktický človek. Víziou pre rok 2022 ponúka jasné, zrozumiteľné a realizovateľné projekty pre lepšiu Raču, Krasňany a Východné.

PROGRAM RAČA 2022

Peter má skúsenosti ako 2-násobný starosta

Dokázal, že je dobrý gazda aj manažér

V rokoch 2010-2018 zažila mestská časť obdobie nevídaného rozvoja. Zrevitalizovala verejné priestranstvá, budovy škôl a škôlok, vybudovala nové zariadenia. Pilinský a jeho tím dokázali, že vedia dobre manažovať projekty a gazdovať so spoločným majetkom!

ZISTIŤ VIAC O PETROVI

Peter má skúsenosti ako 2-násobný starosta

Má za sebou odborný tím a spája patriotov

Spravovanie obce nie je žiadna teoretická disciplína, ale dennodenná práca s ľuďmi. Peter Pilinský má vybudovaný a vyskúšaný tím profesionálov na verejnú správu na čele s pani prednostkou. Ako rodený Račan sa dennodenne stretáva s odborníkmi a rešpektovanými osobnosťami, s ktorými konzultuje ďalšie kroky.

Aké výzvy nás čakajú do roku 2022?

Peter Pilinský

Po ôsmich rokoch venovaných budovaniu a obnove vitálnych funkcií našej mestskej časti prichádza čas, aby sme si spolu Raču ešte viac užili. Sústredíme sa na nové projekty pre životné prostredie, voľný čas, šport, dopravu. Na rad sa dostane aj ďalšia fáza revitalizácie historických objektov v našej mestskej časti. Tiež bude treba zaviesť systém rezidenčného parkovania, ktorý uprednostní ľudí s trvalým pobytom pred cezpoľnými!

Stretnime sa spolu v Rači

Peter má skúsenosti ako 2-násobný starosta

Vinobranie 2018

Na vinobraní sa mi najviac páči to, že na jednom mieste stretnem množstvo kamarátov a známych. Je to šanca prehodiť pár slov o tom, ako sa darí v práci, rodine a či slúži zdravie. Tento rok máme vinobranie od piatka 14. do nedele 16. septembra. Neváhajte sa prihovoriť mi aj keď sa ešte nepoznáme, rád sa zoznámim pri dobrom občerstvení či medzi vystúpeniami známych spevákov.

FACEBOOK

Peter má skúsenosti ako 2-násobný starosta

Zápasy FK Rača

K nedeľným dopoludniam patrí okrem omše aj futbal. Snažím sa prísť do areálu FK Rača na Černockého ulici vždy, keď mi to čas dovolí. Dávam do pozornosti, že naši mladí futbnalisti po prvý raz v histórii postúpili do II. ligy! Určite si pár ich zápasov prídem pozrieť. Program mladšieho a staršieho dorastu nájdete tu:

ROZPIS ZÁPASOV

Máte vlastný nápad? Chcete byť informovaný?